SUPER CENY - wejdź

TWÓJ ZYSK - wejdź

Salamandry

Salamandry gastronomiczne

Czym są salamandry gastronomiczne? Większości z nas salamandry kojarzone są z nomenklaturą odnoszącą się do płazów, jednakże wśród kucharzy nazwa ta wywołuje zupełnie odmienne postrzeganie. Mianowicie salamandrami gastronomicznymi nazywane są specjalne urządzenia pozwalające zarówno na rozmrażanie, opiekanie czy grillowanie różnego rodzaju potraw.

Z racji faktu ich używania w żywieniu zbiorowym, głównie w restauracjach, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny salamandry gastronomicznej. Pozwala na to konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej, która dodatkowo sprawia że są to urządzenia trwałe i nie pozwalające na zbytnie rozprzestrzenianie się zapachów.

Co różni salamandry gastronomiczne od opiekaczy?

Urządzenia te mają pewne elementy wspólne, czyli górne grzałki dostarczające wysoką temperaturę z góry. Jednakże gastronomiczne salamandry oprócz nich mają w swojej konstrukcji, w zależności od konkretnego modelu, grzałki również na dole oraz ruszt, którego wysokość można regulować w zależności od pożądanego efektu obróbki cieplnej. Jak więc widać salamandry są bardziej wszechstronne niż standardowe opiekacze, dlatego świetnie sprawdzają się w każdej profesjonalnej kuchni.

Gdzie kupić odpowiednie salamandry?

Te profesjonalne urządzenia dostępne są w sklepie internetowym Mikserek.pl. Oferujemy je Państwu w rozmaitych modelach i atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą !

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów